Dôležitosť predkladania soli zveri

14.04.2013 16:37

Celoročná kontrola a dopĺňanie soľníkov, neustále a všade spomínaná potreba predkladania soli a dôležitosť soli pre zver ... soľ ... soľ ...soľ ... !!!

Prečo je teda tak dôležitá pre zver? Tak ako všetky bylinožravce, tak aj voľne žijúca raticová zver, má nedostatok minerálnych látok a stopových prvkov ako sú napr. sodík, draslík, jód, ktoré sa voľne v prírode nevyskytujú, alebo sa vyskytujú len v minimálnom množstve. Nedostatok týchto látok spôsobuje zhoršený zdravotný stav, tráviace ťažkosti, šírenie chorôb a abnormality v správaní zveri.

Všetky tieto prvky však obsahuje soľ. V prírode sa jód, dôležitý na reguláciu vnútorných životných pochodov zveri, prakticky voľne nevyskytuje. Ďalšími dôležitými prvkami, ktoré soľ obsahuje, alebo sa pridávajú do kŕmnych solí, či minerálnych lízaniek sú: uhličitany fosforu, vápnika a horčíka - potrebné na stavbu kostí a parožia, meď - pôsobí ako liečivý prostriedok proti chorobám spôsobovanými cudzopasníkmi, železo - prispieva k tvorbe červených krviniek, draslík - tvorba uhľohydrátov, sodík - tvorba pepsínov na dobré trávenie.

Dostatkom soli v jarnom a jesennom období zabezpečíme, že zver nebude trpieť zažívacími ťažkosťami pri prechode zo suchej na zelenú potravu a naopak. Soľ tiež pôsobí antibakteriálne a pomocou nej sa zver zbavuje cudzopasníkov, tak vonkajších ako aj vnútorných. Dostatkom soli tak zabezpečíme dobrý celkový zdravotný stav zveri. Jelenia zver spotrebuje asi 3 kg soli a srnčia zver asi 1,5 kg soli ročne na jeden kus zveri.

Soľ predkladáme zveri v soľníkoch najčastejšie umiestnených pri priechodoch zveri, v blízkosti vody a kŕmnych zariadení. Soliská môžu byť rôznych tvarov a konštrukcií. Najčastejšie sa vyskytujú tzv. korýtkové soľníky. Konštrukčne najjednoduchšie soľníky sú v rázštepe stromu alebo vo vydlabanom pni spíleného stromu. Takéto soľníky zver obľubuje a často ich navštevuje. Soľníky je potrebné pravidelne kontrolovať, dopĺňať, čistiť od lístia a trusu zveri. V prípade poškodenia ho treba opraviť, alebo nahradiť novým. 

Dostatočným množstvom soli a pravidelným dopĺňaním soľníkov prispejeme k tomu, že zver bude v dobrom zdravotnom stave a jej imunita bude posilnená. Soľ je v podstate najzákladnejším liečivom podávaným zveri. Tak ako aj pre ľudí aj pre zver platí: "Soľ nad zlato!"

Zdroj: Internet

Dôležitosť predkladania soli zveri

© 2013- 2014 PZ BRDO I. Ostrá Lúka

Vytvorte si webové stránky zdarma!Webnode